Kategorie

Stručné dějiny obouvání

20.1.2016

Lidské chodidlo získalo během milionů let vývoje všechny technologie a vlastnosti, které potřebuje. Má však jednu vážnou slabinu. Která to je? ZRANITELNOST A NEDOSTATEK OCHRANY vůči okolním vlivům. Proč tomu tak je? Nahlédněte do stručných dějin obouvání...

Evoluce a počátky obuvi

tlapa

Všechna zvířata, která mají schopnost běhu, si vytvořila specifickou ochranu - kopyta, chodidlové polštářky, drápy atd. Naše chodidla, která se vyvinula z končetin primátů, sloužila původně hlavně k uchopování a lezení po stromech. 

Potřebovala si uchovat citlivost a zručnost na úkor ochrany. Jsou proto pokryta jemnou kůží, potními žlázami a proprioreceptory.

 

Bosé lidské chodidlo se nedokáže vypořádat s extrémním prostředím od žhavé rovníkové pouště po mrazivé podnebí na pólech. Lidská těla nejsou natolik odolná, aby přežila bez ochrany v podobě ošacení a bot. Člověk se během své evoluce naučil zacházet s ohněm, používat nástroje a využívat kožešiny a kůži zvířat k přežití v náročných podmínkách. Vznik obuvi, která chrání naše chodidla, byl tedy nevyhnutelnou součástí naší evoluční historie (Saxby, 2011).

Bota je starší než pyramidy

Nejstarší dochovaný nález bot byl objeven při archeologických průzkumech horských jeskyní v Arménii. Byl vyroben z jednoho kusu hovězí usně a pro delší životnost a vlastnosti vyčiněn rostlinným olejem. Stáří se odhaduje přibližně na 5 500 let, je tedy starší než Stonehenge nebo některé egyptské pyramidy!

Důkazy v podobě jeskyních maleb nalezených ve Španělsku a starých cca 15 000 let však svědčí o tom, že lidé si vyráběli jednoduchou obuv už mnohem dříve. Jako materiál sloužila zvířecí kůže, kožešina, lýko a kůra stromů. Kvůli izolaci byly boty vycpány trávou nebo senem.

evoluce

V průběhu historie obuv procházela velmi různorodým rozvojem v závislosti na dostupných materiálech, lokálním klimatu, životních podmínkách a potřebách lidí, sociální příslušnosti, tradicích a módě. Od jednoduchých mokasín z jednoho pruhu kůže, antických sandálů, přes středověké bohatě zdobené šlechtické střevíce, jezdecké kožené holinky, dřeváky a třeba vysoce hřejivé kožešinové boty inuitů až k dnešním technologiím obuvnického průmyslu. U každého typu bot, který se dnes ve světě vyskytuje, najdeme jeho předchůdce, pokud se vydáme po stopách stovky a tisíce let zpět do minulosti. 

Boty pouze ve svátek

Ať už byly v jednotlivých historických érách zvyklosti jakékoli, nejrozšířenější obutí bylo ve všech dobách jednoznačně… žádné obutí! Boty byly pro běžný lid velkou vzácností, která se opatrovala, šetřila a dědila v rodině. Používaly se pouze ve zvlášť nevlídných podmínkách daných počasím a terénem nebo ve svátky a výjimečné příležitosti.

A tak to zůstalo až do průmyslové revoluce 19.století, kdy do obuvnictví vtrhly nové výrobní postupy, šicí stroje a podrážky z vulkanizovaného kaučuku. Od té doby začalo se snazší dostupností bot prudce narůstat množství lidí obutých, a to napříč všemi sociálními vrstvami.

Na přirozenou chůzi se zapomnělo

Dnes žijeme v době materiálního dostatku, v pohodlí a bezpečí. Nemusíme denně bojovat o holý život, přežití, trpět kvůli úrazům, poraněním, omrzlinám. Je to skvělá doba! Jen je třeba uvědomit si jednu základní věc. Boty vznikly kvůli ochraně nohou v náročných klimatických a terénních podmínkách. Ale to je vše, nic víc, nic míň. Všechnu ostatní práci zvládnou zdravé nohy samy, další funkce bot nejsou potřeba!

Během posledních dekád urbanizované lidstvo uvízlo v „chronickém obouvání“ a zbytečném nadužívání bot. Vznikla spousta předsudků a mýtů, které nám brání je odložit. Naše nohy ale potřebují, abychom se alespoň část aktivního dne pohybovali naboso! Bosá chůze je pro nás důležitá z mnoha různých důvodů a udržuje nohy v dobré kondici a zdraví.

Využijme zdravý rozum a zkušenosti předků

Pohled zpět do historie nám může pomoci uchopit současné problémy a témata z nové perspektivy. Není třeba jít do extrému, zavrhnout nové zvyklosti, vyhodit všechny boty, nutit děti chodit bosé do školy a po večerech doma u Televizních zpráv zpracovávat hovězí usně na mokasíny. Všeho s mírou a zdravým rozumem. Úplně postačí, když porozumíme tomu, jak naše nohy fungují, co jim neprospívá, co naopak potřebují a na základě toho se k nim budeme chovat. Stačí málo a je to velmi jednoduché. Nechat nohy dělat jejich práci a nijak jim v tom nebránit!

Chcete se dozvědět jak na to? V následujících článcích se těmto tématům budeme věnovat. Zůstaňte s námi a pojďte žít naboso!

Použité zdroje:
HOWELL, D. (2012). Naboso, 50 důvodů, proč zout boty. Praha: Mladá fronta a.s.
SAXBY, L. (2011). Proprioception. Making Sense of Barefoot Running. Terra Plana International.
http://blogs.plos.org/everyone/2010/06/09/pinhasi-shoe/ 
http://www.footwearhistory.com 

Ochrana autorských práv

Kategorie blogu