Kategorie

Bosá chůze

29.9.2015

Bosá chůze, tak obyčejná a jednoduchá věc. A zároveň tak geniální, jak jen obyčejné a jednoduché věci dokážou být. Chcete vědět víc? Tak pojďme na to!

Bosé nohy a vývoj

„Obuv je největším nepřítelem lidské nohy.“ (Dr. Samuel Shulman, 1949)

Bosé nohy bývaly dříve běžným jevem. Obuv se používala jen v nepříznivých podmínkách (zima, sníh), nebo naopak pro sváteční momenty a události (svátky, kostel, škola). Během několika generací se však bosé nohy potichu vytratily z veřejného prostoru. Za silné podpory společenských konvencí a zdravotnické lobby trváme na neustálém celoživotním nošení bot od prvních krůčků až po ty poslední. Obuv se stala symbolem kultury, módy, etikety, společenského postavení. Bosonohost naopak známkou bohémství, bláznovství a snahou odlišit se.

bosá chůze

Velmi málo času trávíme aktivně naboso. Pokud jsme bosí, pak to bývá většinou v sedě nebo v leže (jídlo, TV, odpočinek, spánek). Když chodíme, běháme, cvičíme, naše nohy jsou pevně zavřeny v botách. Nohy tím pádem nemají NIKDY příležitost se přirozeně hýbat!

Přirozenost chůze naboso

Lidská noha je geniálním výtvorem přírody a milionů let evoluce. Architektura kostního oblouku klenby je dokonale propojena množstvím drobných vazů, šlach, svalů, nervových vláken a vjemových receptorů. Při chůzi a běhu dochází v nohách ke složitým biomechanickým procesům, mnoha nepozorovaným drobným pohybům a akcím všech jejích součástek, které do sebe zapadají s přesností švýcarských hodinek.

Současná obuv však funguje jako pevná fixační dlaha, která omezuje nebo úplně znemožňuje tyto dokonalé přirozené pohyby a děje. Chůze naboso dává nohám svobodu pohybu a dopřává jim využít všech funkcí, které během milionů let evoluce vytvořila.

Obutí, neobutí aneb vliv bosé chůze

Stav nohou civilizovaného světa není dobrý. Většina lidí se potýká s nejrůznějšími problémy, které jsou způsobeny právě nošením obuvi a vymizením bosé chůze. Mnohonásobně narůstají počty návštěv podiatrických a ortopedických ordinací, operace, rehabilitace, prodej zdravotních pomůcek pro nohy. Problémy se stále více objevují už v dětském věku, což bylo dříve raritou.

Chození naboso = cesta ke zdraví

„Chronické“ nošení obuvi způsobuje chronické problémy nohou. Co s tím? Zařaďme do našich životů chození naboso! Je to ten nejjednodušší, nejlevnější a nejlepší způsob, jak postupně vrátit našim nohám pohyb, život a zdraví. Chůze naboso má vliv nejen na funkci a zdraví nohou, ale i na psychiku, imunitu a kondici celého těla.

Co nám chození naboso může přinést?

  • pružnost, sílu a vytrvalost našich nohou
  • silné a dobře fungující klenby nožní
  • dobrou stabilitu a rovnováhu
  • zlepšení vnímání pohybu těla
  • příjem mnoha stimulů, podnětů a informací pro mozek a nervovou soustavu
  • stimulaci reflexních zón plosky nohy
  • otužilost a posílení imunity
  • odolnost vůči kožním chorobám nohou
  • relaxaci, psychickou pohodu, radost z pohybu

Bosá chůze je základní podmínkou zdravých nohou! Nebojte se vyzout boty a žít naboso! Rádi vás povedeme krok za krokem.

Mgr. Pavla Pročková

Použité zdroje:
HOWELL, Daniel: Naboso: 50 důvodů, proč zout boty (2011)
Bosování, nový trend, se kterým můžete začít i v zimě (2015) 

Ochrana autorských práv

Kategorie blogu