Kategorie

Barefoot - začátek šílenství?

28.9.2016

Barefoot…pojem, které před pár lety skoro nikdo neznal. Dnes patří na přední příčky pojmů vyhledávaných na internetu, podnikají se hromadné výlety naboso a lidé si doma vyrábějí sandále a mokasíny. Tak trochu barefoot šílenství? Možná. 

barefoot - začátek šílenství

A možná je v tom taky vůně romantiky a dobrodružství, co nám v našich životech v paneláku tolik chybí. Málokterá módní vlna má nějaký podstatnější význam. Tato však ano. Upozornila na téma, které patřilo hluboko na spodní příčky zájmu. Téma nohou, obouvání, bosé chůze a běhu. A za to jí patří veliký dík.

Člověk chodec - běžec

Přirozeným výběrem nám během milionů let evolučního procesu bylo dáno tělo, které je schopno chůze a běhu na dlouhé vzdálenosti. Vzpřímená postava, rotace páteře, široká ramena, dlouhé štíhlé kosti končetin, nožní klenba, krátké a silné prstce, Achillova šlacha, musculus Gluteus Maximus, šíjový vaz. Vytrvalost, výjimečné termoregulační a rovnovážné mechanismy. To jsou jedinečné atributy, které druh Homo odlišily od lidoopů a australopitéků.

Tyto adaptační mechanismy daly lidskému druhu schopnost chůze a vytrvalostního běhu, která je v živočišné říši unikátní. Díky tomu mohli lidé slézt ze stromů a začít získávat obživu životním stylem lovců a sběračů (Lieberman, 2016).

Dočtěte se více o Stručných dějinách obouvání.

Plosky nohou jako dědictví našich předků

Dědictvím po našich opičích předcích je také ploska nohy, která je pokryta jemnou kůží, proprioreceptory a potními žlázami. Není chráněna kopytem, chodidlovými polštářky ani drápy jako u ostatních živočichů schopných běhu. Zachovala si citlivost a zručnost na úkor ochrany. Pokud člověk chodí běžně bos, kůže na nohách se otuží, zesílí a vytvoří se mozoly, které plosku do jisté míry ochrání. Přesto v náročných podmínkách nohy chránit potřebujeme a jednoduchá obuv se vyrábí a používá již mnoho tisíc let.

Moderní obuv – zdraví až na posledním místě

Boty chrání nohy před chladem a poraněním. Běžná moderní obuv, tak jak ji dnes známe, však zároveň nežádoucím způsobem „chrání“ nohy před vykonáváním jejich přirozených funkcí. Silná, neohebná podrážka, úzký tvar neodpovídající anatomii nohy, podpatek, tvarovaná stélka podpírající podélnou a příčnou klenbu, tlumení, pružení.

Boty se chovají jako jakási sofistikovaná a módní fixační dlaha. Kosti, vazy, šlachy, fascie, svaly, cévy, nervy, receptory - to vše trpí následky inaktivity a nepoužívání. A jako vše, co v těle bylo stvořeno a není ke svému účelu využíváno, chřadne. Nohy slábnou, ztrácejí pružnost, pevnost, mobilitu, schopnost tlumit nárazy a generovat silný odraz.

Jak si s tím poradí tělo?

Akce, která chybí nohám, se musí nutně přesunout do vyšších etáží těla a být nahrazena jimi. Ztrácíme tím efektivitu, energii, přetěžujeme nežádoucím způsobem další místa pohybového aparátu.

Tlumiče bot a měkké polstrování pohlcují vibrace, otřesy a stimuly, které vznikají vzájemnou interakcí nohy a země. Tím nám odebírají důležité informace, které bychom zpracováním v CNS využili pro další řízení pohybu. Proprioreceptory, mechanoreceptory, exteroceptory na plosce jsou naše důležitá čidla. My jim prostřednictvím tlumených bot odebíráme jejich vjemy podobně, jako když si zavážeme oči, nebo zacpeme uši.

Tak vznikají patologie funkce i struktury, které jsou známé výhradně u obutých civilizací. A my pomalu a nenápadně ztrácíme naše nohy! Stává se z nich vzdálená, zapomenutá část těla, sloužící jako mechanický podstavec těla. Co s tím můžeme dělat? To se dočtete v dalším článku…

Mgr. Pavla Pročková
(Celý článek vyšel v 2. čísle časopisu Umění Fyzioterapie dne 22. 9. 2016)

Seznam použité literatury

Kategorie blogu