Kategorie

Barefoot boty pro děti II.

8.3.2016

Proč většina dětských bot, které trh nabízí, není pro děti vhodná a negativně ovlivňuje motorický vývoj dítěte, jste se mohli dočíst v předchozím článku Barefoot boty pro děti I. Na toto téma dnes navážeme článkem, ve kterém si vysvětlíme, v čem se barefoot boty liší od těch klasických a v čem spočívá jejich přínos. 

Dětská barefoot obuv pro přirozený a zdravý vývoj nohou

Současná obuv a její permanentní nošení negativně ovlivňuje zdravý vývoj i funkci dětských nohou. Řešením by bylo trávit více času naboso. V městském prostředí, kde se pohybujeme po většinu času, to ale není vždy reálné. Lidské nohy jsou zranitelné a ochranu proti poranění a klimatickým vlivům potřebují. Existuje nějaké řešení? Existuje!

barefoot děti

Barefoot obuv je typ obuvi, která umožňuje dětským nohám přirozeně se vyvíjet a fungovat bez větších omezení tak, jak to příroda zamýšlela. Výraz „barefoot“ pochází z angličtiny a znamená „bosý“. Barefoot neboli „bosé boty“ poskytují nohám dostatek prostoru, volnosti pohybu, vjemů a zároveň ochranu. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

  • Velmi lehké boty se svrškem z prodyšného a poddajného materiálu.
  • Tvar odpovídající anatomii dětské nohy - široké, prostorné předonoží („wide toebox“), umožňující volné rozprostření a funkci prstců a palce.
  • Plochá podrážka bez podpatku („zero drop“), umožňující přirozené postavení nohy a nastavení celého osového aparátu.
  • Ultra tenká pružná podrážka, lehce ohebná ve všech směrech a v celé její délce, umožňující přirozený pohyb nohy, vnímání povrchu a řádnou propriocepci z plosky.
  • Plochá vnitřní stélka bez vyklenutí podpírajícího klenby nožní.

Barefoot boty pro děti v praxi

Barefoot boty pro děti jsou u nás poměrně novým tématem, které má své příznivce i odpůrce. Negativní emoce budí zejména proto, že je v přímém rozporu s tím, co v současnosti je a po několik desetiletí bylo považováno za správné obutí pro dětské nohy.

Zdá se však, že toto doporučené obutí současným dětem příliš benefitů nepřináší. Nohy jsou slabé, dysfunkční a počínající problémy můžeme najít ve stále nižších věkových skupinách. Nejčastěji předepisovanou léčbou je potom opět pevná obuv a ortopedické vložky. Tímto postupem odsuzujeme nohy ke stále větší pasivitě a dostáváme se tím do bludného kruhu, který v dospělém věku končí chronickými problémy, bolestí, korekčními pomůckami a operacemi.

barefoot děti

Nohy potřebují být aktivní, aby mohly být zdravé a silné. A přesně to jim barefoot obuv může ve spojení s pestrou pohybovou aktivitou umožnit. Praktické zkušenosti z rodin, které pro své děti tento typ obutí zvolily, jsou zatím velmi dobré a přínosné. Už po krátké době po změně ze standardní dětské obuvi na barefoot jsou zjevné individuální změny ve smyslu formování kleneb nožních, zlepšení aktivity, síly a postavení nohy a kotníku. V návaznosti na to dochází ke zlepšení nastavení segmentů dolních končetin a držení těla.  

Řada rodičů také pozoruje, že od prvních momentů v barefoot botách jsou jejich děti celkově mnohem aktivnější a obratnější než v konvenční obuvi. Někteří z nich vidí poprvé v životě své tříleté dítě opravdu radostně a rychle běhat, skákat a aktivně se hýbat!

Závěr

Naše zkušenosti v oblasti dětské obuvi jsou ryze praktické. Jsme v kontaktu s mnoha rodiči, kteří vybrali pro své děti barefoot obuv, mluvíme s nimi, sledujeme změny u dětí v průběhu času a sbíráme zkušenosti. Konzultujeme problematiku s odborníky, lékaři, fyzioterapeuty, trenéry.

Z toho co denně vidíme a slyšíme se dá odvodit jeden zásadní fakt. Standardně doporučované pevné boty mají na dětský psychomotorický vývoj a zdraví pohybového aparátu daleko větší dopad než jsme ochotni připustit. Toto téma je zásadní a zasluhuje větší pozornost odborné veřejnosti, než se mu dostává. Je třeba do něj po dlouhé době stagnace vpustit čerstvý vítr nových zkušeností, názorů a poznatků. Otevřít oči, podívat se na zdraví našich nohou a pravdivě si přiznat, kam jsme vlastně v moderních botách po několika málo desetiletích došli.

Barefoot obutí není samozřejmě vhodné univerzálně pro všechny. Existuje určité procento dětí se specifickými potřebami, neurologickými nebo ortopedickými vadami, u kterých je pevná, korekční obuv a tvarovaná stélka indikována zcela oprávněně.

Většina dětí ale přichází na svět se zdravýma nohama, které žádnou korekci ani vložky nepotřebují. Jediné, co potřebují nohy zdravých dětí, aby zdravé zůstaly, je volnost pohybu, aktivita, zajímavé podněty, pestrý terén, čerstvý vzduch, běh, skákání, šplhání po stromech a každodenní dobrodružství a výzvy k boji!

Chcete znát argumenty, proč klasické boty, kterými je trh zaplaven, dětem nevyhovují? Přečtěte si článek Barefoot boty pro děti I. a zjistěte více.

Mgr. Pavla Pročková
(celý článek je uveřejněn v časopise Umění fyzioterapie, únor 2015)

Seznam použité literatury

Kategorie blogu