Nechte se odměnit za váš nákup. Věrní zákazníci jsou pro nás to nejcennější, a proto odměňujeme registrované zákazníky, kteří se k nám vracejí.

Časopis Umění fyzioterapie č. 3 "PÁNEVNÍ DNO"

Kód: 9772464678729
Neohodnoceno
190 Kč 170 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné "Lze hlídat opětovné naskladnění" (přes tlačítko "HLÍDAT" viz. níže)
Položka byla vyprodána…

Jedná se o specializovaný časopis, který se v jednotlivých číslech snaží podat co nejucelenější pohled na vybranou tématiku. Každé číslo je tedy jedinečné a inspirací může být všem zájemcům o zkušenosti, názory a poznatky získané z vlastní praxe autorů.

Detailní informace

Průvodce výběru velikostí

Detailní popis produktu

Časopis Umění fyzioterapie je primárně určen pro fyzioterapii, ergoterapii a lékařské obory. Inspirací může být všem zájemcům o zkušenosti, názory a poznatky získané z vlastní praxe autorů. Cílem je podat celistvý pohled na aktuálně řešenou problematiku, a tím umožnit její mezioborové propojení. Časopis se tak stává cenným a uceleným zdrojem potřebných informací. 

 V životě každé ženy i muže je při jeho každodenní činnosti spousta věcí „tabu“. Ať už je to inkontinence, neplodnost, sexuální problémy, pánevní bolesti atd. – máme obavy o nich mluvit nahlas. My fyzioterapeuti jsme mnohdy jedinými zdravotníky medicíny, ke kterým pacienti získají (nejen díky času stráveného s námi v soukromí) patřičnou důvěru a svěří se nám, co všechno se skrývá za jejich potížemi. Některá z těchto tabu jsme se pokusili otevřít v třetím čísle časopisu Umění fyzioterapie, v tématu problematiky pánevního dna, kdy přinášíme novou řadu poznatků z oblasti rehabilitační gynekologie. Terapeuti pracující se ženami či muži, kteří na fyzioterapii přicházejí s potížemi vycházejícími z dysfunkce na úrovní pánevního dna, poukazují na nutnost komunikace a spolupráce s dalšími specializovanými zdravotníky. Oslovili jsme proto odborníky z oblasti urogynekologie, gynekologické fyzioterapie, psychogynekologie a přinášíme inspiraci v podobě léčebných metod spojených s terapií pánevního dna využívaných ve světě. Významní odborníci z praxe tak sepsali autentické odborné články a tímto se na medicínské rovině poprvé setkáváme s uceleným přehledem problematiky pánevního dna otevírajícím cestu k tolik potřebné mezioborové spolupráci. Úvodní článek Doc. Otčenáška nás podrobně a přehledně seznamuje s tématem urogynekologie pro potřeby fyzioterapie. Na něj navazuje Mgr. Havlíčková zaměřující se na fyzioterapii urogynekologických potíží, mimo jiné také z pohledu vývojové kineziologie. Velmi podrobně a poctivě zaznamenala obohacující poznatky z mnoha úhlů pohledu gynekologické fyzioterapie PhDr. Prokešová. O tom, jak se mění ve světě nových poznatků metoda Ludmily Mojžíšové, píše lektorka této metody – fyzioterapeutka Bc. Bezvodová. MUDr. Skalka popisuje své cenné zkušenosti z pohledu rehabilitačního lékaře. Velmi si také vážíme rozhovoru s MUDr. Máslovou, ve kterém rozebíráme problematiku psychogynekologie a konkrétněji zachycujeme vliv psychického rozložení na plodnost ženy. Ve světě je terapie pánevního dna nejvíce spojována s metodami jako je „Cantienica“ a „Hormonální jógová terapie“. Zkontaktovali jsme přímo zakladatelky těchto technik – Benitu Cantieni a Dinah Rodrigues, které nám skrze své žáky posílají poselství své práce. Nenechali jsme si také ujít pojetí Alexandrovy a Feldenkraisovy metody ve vztahu k prohloubení a zlepšení kvality vnímání (nejen v oblasti pánve). Světově uznávaní lektoři Elaine Belle a Joseph Stoller tak svými praktickými poznatky poukazují na klíčovou roli vnímání pánevního dna v každodenním životě i případné terapii. Všem autorkám a autorům, kteří se na tvorbě tohoto čísla podíleli, velice děkuji. Předání jejich klinických zkušeností přispívá k ucelené péči o klienty v naších praxích.   

OBSAH 3. čísla


UROGYNEKOLOGIE V PŘEHLEDU PRO FYZIOTERAPEUTY

Doc. MUDr. Michal Otčenášek, CSc. Urologická klinika FNKV Urogynekologie a estetická gynekologie, Chrudimská 2a, Praha 3 www.urogynekologie-otcenasek.cz

Urogynekologie se věnuje problematice pánevního dna u žen. Hlavními tématy jsou inkontinence moči a sestup pánevních orgánů. V průběhu života trpí inkontinencí různého druhu podle různých studií 30-50 % žen. Do 80. roku věku je v západní civilizaci operováno pro sestup 11-12 % žen. Část z nich opakovaně (více než jedna třetina). Léčba těchto stavů je jak konzervativní, kde má fyzioterapie své nezastupitelné místo, tak operační. O anatomii, patofyziologii, klinice a léčbě pojednává podrobně tento článek.


FYZIOTERAPIE U DYSFUNKCÍ PÁNEVNÍHO DNA

Mgr. Havlíčková Michaela Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol, Fyzioterapie Praha 3 Fyzioterapeutka a lektorka kurzů „Terapie u dysfunkcí svalů pánevního dna.“ havlickova.michaela@gmail.com

Dysfunkce v oblasti pánevního dna jsou úzkou specializací, které v sobě obnáší velmi širokou problematiku s variabilními klinickými nálezy a příznaky. Péče o pacienty s inkontinencí, zácpou, neurologicky podmíněnými dysfunkcemi, atrézií, bolestmi pramenícími z lokálního hypertonu ve svalech, pozánětlivě či pooperačně stažených fascií a vazů vyžaduje precizní vyšetření a následně velmi cílenou a specifickou rehabilitaci.


AKTUÁLNÍ TRENDY V KONZERVATIVNÍ LÉČBĚ PÁNEVNÍHO DNA Z POHLEDU FYZIOTERAPIE

PhDr. Michaela Prokešová, Ph.D. Fyzioterapeutka a lektorka „Problematiky pánevního dna a diferenciální diagnostiky v gynekologii pro fyzioterapeuty“ http://www.kurzmojzisova.cz/, http://www.ckpsamova.cz/ ) garant certifikovaného kurzu PNF - http://www.uvn.cz Fyziokomplex, Rehabilitace Tylova pasáž, Tylovo náměstí 4/650, 12000 Praha 2 – Vinohrady Rehabilitace Jeneč, Lidická 210, 25261 Jeneč prokemic@gmail.com

Cílem článku je seznámit čtenáře s aktuálními trendy v konzervativní léčbě dysfunkce pánevního dna z pohledu fyzioterapie. Podle moderních medicínských trendů léčba pánevního dna vyžaduje mezioborovou spolupráci. Z toho důvodu publikace vyzdvihuje důležitost utváření týmů odborníků, kteří zajistí komplexní léčbu poruch spojených s dysfunkcí pánevního dna. Článek upozorňuje na spojitost poruch pánevního dna a dysfunkce limbického systému a jsou popisovány základní funkce svalů dna pánevního, jež jsou dány do spojitosti s konkrétními onemocněními, se kterými se fyzioterapeut běžně setkává ve své klinické praxi (např. chronická pánevní bolest – CPP). Práce přináší kritický pohled na elektivní císařské řezy, vysvětluje viscerovertebrální a vertebroviscerální vztahy spojené s dysfunkcí svalů pánevního dna, poukazuje na důležitost zajištění cirkulace krve a lymfy, seznamuje čtenáře s novým terapeutickým konceptem myofasciální-manuální lymfatické drenáže (M-MLD), vysvětluje důležitost zaujetí správné polohy při defekaci, uvádí specifický nález klinického vyšetření při dysfunkci pánevního dna a popisuje komplexní plán fyzioterapeuta při léčbě dysfunkce pánevního dna. Autorka svůj článek uzavírá konstatováním, že není důvod dělat rozdíl v léčbě pánevního dna u muže a ženy. Léčba poruch pánevního dna by podle autorky článku neměla být lokalizovaná pouze na oblast pánve, ale měla by být vedena holistickým přístupem.


JAK SE VYVÍJÍ METODA LUDMILY MOJŽÍŠOVÉ?

Bc. Vlasta Bezvodová Fyzioterapeutka a lektorka kurzů „Rehabilitační léčba některých druhů ženské sterility metodou Ludmily Mojžíšové“ BezVa Fyzioterapie, Poliklinika Vršovice, Ukrajinská 900/11, Praha 10 www.bezvakurzy.cz

Článek se zabývá metodou Ludmily Mojžíšové, která se používá u nás i v zahraničí desítky let. Úspěšnost její metody je dokládána výsledky naší práce. Paní Mojžíšová svojí prací pomohla a pomáhá stovkám neplodných párů. Používám ji stejně jako mnoho kolegů a kolegyň úspěšně k léčbě svých pacientek (i pacientů) mnoho let. Vzhledem k tomu, že dnes lidé mají kvůli změně životního stylu jiné zdravotní obtíže než dříve, musíme na tyto změny reagovat i v léčbě. Proto chci v tomto článku poukázat na některé změny v přístupu k vyšetření i léčbě našich pacientek.


PÁNEVNÍ DNO POSTAVENÉ NA NOHY

MUDr. Pavol Skalka Primář rehabilitačního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a.s., Zlín

Poruchy pánevního dna a cvičení ke zlepšení jeho funkce je dnes už běžně nabízeným postupem na řadě rehabilitačních pracovišť. Tato problematika bývá často zužována na oblast gynekologickou nebo urologickou, kde má samozřejmě svoje uplatnění, ale vztahy pánevního dna jsou mnohem širší. V článku bych rád nabídl získané zkušenosti s asi dvacetiletou prací s konceptem, který jsme nazvali pánevní dno postavené na nohy. Vazba pánevního dna na posturálně zapojenou končetinu se nám jeví jako velmi významná pro řadu klinických poruch, posturálních odchylek a je uplatnitelná i u zdravých klientů třeba ve sportu.


ROZHOVOR S MUDR. HELENOU MÁSLOVOU – PSYCHOGYNEKOLOGIE

MUDr. Helena Máslová - lékařka věnující se psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí Centrum psychosomatické péče, Revoluční 19, Praha 1 – péče v rozsahu celostní medicíny + psychosomatická terapie www.psychosomatic.cz

V rozhovoru představujeme psychogynekologii a podrobněji zachycujeme vliv psychiky na poruchy plodnosti u žen…

 

 

 


ALEXANDROVA TECHNIKA A PÁNEV

Elaine Belle, B.A. Certifikovaná učitelka Alexandrovy techniky, vyučující od r. 1984 v Marin County v Kalifornii www.elainebelle.com Překlad – Mgr. Eva Kvapilová

Člověk se rodí s úžasnou schopností chápat a rozvíjet přirozené dovednosti vlastního těla. To, že víme, jak nejlépe využít své tělo k funkčnímu pohybu a správnému držení, hraje důležitou roli v tom, jak se cítíme a jak vnímáme a chápeme svět kolem sebe. Alexandrova technika nám může pomoci porozumět tomu, jak správně používat své tělo při jakékoli aktivitě, aniž bychom ohrozili jeho správné držení či tělo nesprávně zatěžovali. Nesprávná zátěž často vede k poklesu výšky s vyšším věkem člověka a je přímo spojena s degenerací obratlů.


CANTIENICA® – CVIČEBNÍ METODA PRO TVAROVÁNÍ POSTAVY A SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA

Jan Koch „Cantienica® trenér“ vyučující v hlavním výukovém centru „Cantienica®-Studio Zürich“ ve Švýcarsku, kde působí zakladatelka metody Benita Cantieni Překlad – Mgr. Eva Kvapilová

Základem vzpřímené a zdravé páteře je pánev. CANTIENICA® – Cvičební metoda pro tvarování postavy a správné držení těla – dokonale srovnává, narovnává a mobilizuje pánev. Napomáhá zpevnění svalů pánve a pánevního dna. Pánevní dno spolu s bránicí tvoří jádro vnitřního svalstva. Lze říci, že pánevní dno je centrem, s nímž jsou propojeny všechny svaly držící kostru. Toto jádro či centrum je místem, na němž drží všechny kosti a z něhož vychází jejich pohyb.


PÁNEVNÍ DNO NENÍ PÁNEVNÍ DNO: POHLED Z HLEDISKA ČCHI-KUNGU A FELDENKRAISOVY® METODY

oseph Stoller Lektor Feldenkraisovy® metody působící ve Francii a USA, pravidelně školí v Praze (www.druna.cz) www.joestoller.com – léčivé umění a somatické vzdělávání překlad – Bc. Jana Horáková

Čchi-kung a Feldenkraisova metoda mají hodně společných základů, přestože mají odlišný původ. V podstatě se jedná o somatické přístupy, které pomáhají rozvíjet kvalitu vnitřní harmonie i harmonii se světem. Spoléhají na přístup k sebepozorování. Dr. Feldenkrais v teorii i praxi odmítal oddělené funkce mysli a těla. Podobně čchi-kung čerpá z kulturních tradic, ve kterých v evropských kulturách dualismus mysli a těla nikdy nepředstavoval kategorie.


HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE PRO ŽENY PODLE DINAH RODRIGUES©

Bc. Adéla Asteria Bavlšíková Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodriques© Provozovatelka Centra hormonální jógy v Praze www.centrum-hormonalni-jogy.cz www.hormonalni-joga.eu

Hormonální jógová terapie pro ženy je celosvětově známá a uznávaná jógová terapeutická sestava, která pomáhá přirozenou cestou harmonizovat hormonální hladiny. Dinah Rodrigues, autorka HJT, vytvořila tuto sestavu na základě svých mnohaletých zkušeností s jógou a za podpory lékařů, fyzioterapeutů a jógových učitelů. V Brazílii je uznaná jako rehabilitační cvičení a je alternativou k hormonální substituční léčbě, což je vhodné převážně u žen, které ze zdravotních důvodů nemůžou hormonální substituci užívat. Do České republiky přišla tato metoda v roce 2007.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: UMĚNÍ FYZIOTERAPIE
Záruka: 2 roky
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: